Państwem gospodarzem zbliżających się Mistrzostw Świata w 2022 w piłce nożnej jest Katar. Jedne z najważniejszych wydarzeń turnieju oraz główne życie kibiców będą toczyć się w stolicy kraju, czyli w Doha. W związku z tym warto zapoznać się z krótką historią tego miasta, poznać jego najważniejsze zabytki i atrakcje, a także stadiony, na których rozgrywane będą mecze.
Doha – informacje o mieście
Stolica Kataru posiada dwie oficjalne nazwy i są to Doha oraz Ad-Dauha. Miasto jest stosunkowo młode i zostało założone w 1825 roku. Po 25. latach swojego istnienia uzyskało prawa miejskie. Pierwsze dekady funkcjonowania miasta to czas rządów angielskich. W 1916 roku Doha została protektoratem rządu Anglii, a po uzyskaniu przez Katar niepodległości, mianowano ją pierwszą i dotychczas jedyną stolicą kraju. Obecnie powierzchnia Doha liczy około 132 km² i mieszka w nim blisko 2,382 miliona ludzi.
Z każdej strony stolica Kataru otoczona jest przez pustynię lub morze, dzięki czemu istnieje określone ograniczenie w jej rozroście, jednak mimo to pozostaje największym miastem w całym kraju, a także największym ośrodkiem handlowym i morskim Kataru. To przekłada się na bardzo wysoką gęstość zaludnienia na poziomie 18 000 osób na km² powierzchni. W pobliżu miasta zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Hamad, który powinien obsługiwać większość turystów i kibiców podczas odbywających się na przełomie listopada i grudnia Mistrzostw Świata w piłce nożnej.
Gdzie leży Doha?
Miasto znajduje się na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Katar, który jest integralną częścią Półwyspu Arabskiego. Średnia wysokość miasta to zaledwie 7 metrów n.p.m. Większość terenów zamieszkałych znajduje się w bezpośrednim pobliżu Zatoki Perskiej. Tereny wokół miasta są nizinno-pustynne i cechują się surowym i suchym klimatem.
Doha – atrakcje. Co warto zobaczyć?
Bez dwóch zdań większość kibiców piłkarskich na Mistrzostwach Świata będzie stacjonować w Doha. Co warto zobaczyć w tym mieście? Mimo swojej niedługiej i burzliwej historii, miasto może pochwalić się wieloma zabytkami o randze międzynarodowej oraz innymi atrakcjami.
Do podstawowych miejsc wartych zobaczenia w samej stolicy Kataru zaliczane są m.in.:
- Souq Waqif (główny bazar miejski);
- Al Koot Fort (historyczna forteca)
- Qanat Quartier (dzielnica nazywana katarską Wenecją);
- The Pearl Qatar (sztucznie usypana wyspa konkurująca z Palma Jumeirah w Dubaju);
- Doha Corniche (promenada nadmorska);
- MIA Park;
- Muzeum Sztuki Islamskiej;
- Muzeum Narodowe Kataru;
- West Bay (dzielnica biznesowa z drapaczami chmur);
- Dawny port poławiaczy pereł;
- Pomnik Perły przy wejściu do portu;
- Falcon Souk (targ z sokołami);
- Katara Cultural Village (kulturalna dzielnica Doha);
- Meczet Fanar;
- Al Bidda Park.
Ponadto na uwagę zasługują oczywiście nowoczesne stadiony piłkarskie, które opisane zostały w dalszej części tekstu. Będąc w Doha można skorzystać również z dodatkowych atrakcji, które wymagają wyjazdu poza miasto. Wśród nich dużym zainteresowaniem turystów cieszą się: pustynne Safari, zwiedzanie starożytnego miasta Az Zubara wpisanego na listę UNESCO, czy też odwiedziny na Banana Island. Bez dwóch zdań jeżeli postawisz na Doha, zwiedzanie miasta i jego okolic może być bardzo interesujące.
Stadiony w Doha
W Doha zlokalizowane są dwa stadiony, na których będą rozgrywane mecze Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej. Zawodnicy będą rywalizowali na obiektach Stadium 974 oraz Al Thumama Stadium. Oba mają pojemność do 40 000 widzów.
Stadium 974
Stadion ten powstał z myślą o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 roku i pomyślnie zakończono ją w 2021 roku. W trakcie meczu piłkarskiego na stadionie może przebywać do 40 000 widzów. Cechą charakterystyczną obiektu jest to, że do jego budowy wykorzystano kontenery transportowe. Liczba 974 zawarta w nazwie nawiązuje do liczby kontenerów, z których składa się stadion. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano tu 30 listopada 2021 roku, gdy w ramach Pucharu Narodów Arabskich 2021 zmierzyły się Syria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na tym obiekcie w Doha rozegranych zostanie 6 spotkań fazy grupowej, a także jeden mecz 1/8 finału.
Al Thumama Stadium
Drugim ze stadionów zlokalizowanych w stolicy Kataru, na którym rozgrywane będą mecze zbliżającego się Mundialu jest Al Thumama Stadium. Stadion ten budowano ciut dłużej, ponieważ powstawał w latach 2016-2021. Ostatecznie jego pojemność jest zbliżona i również może pomieścić w komfortowych warunkach 40 000 kibiców. Pierwszy oficjalny mecz na tym stadionie miał miejsce 22 października 2021. Wówczas rozegrano finał Pucharu Kataru, w którym Al-Sadd po rzutach karnych pokonało Ar-Rajjan. Na obiekcie tym rozegranych zostanie łącznie osiem meczów mistrzostw. Będzie to 6 spotkań fazy grupowej oraz mecz 1/8 finału i ćwierćfinał.
Stadiony w Doha to kolejne miejsca, które warto będzie odwiedzić. Oczywiście największe wrażenie powinny zrobić w trakcie meczów Mundialu, jednak zobaczenia tego stadionie bez kibiców również brzmi bardzo ciekawie. Ewentualne zwiedzanie powinno być możliwe po zakończeniu turnieju.